Sessioni Orali

Convegno AUTOMATICA.IT 2019

Mercoledì 11 Settembre

Sessione orale S1a – Adaptive, predictive and optimal control
14:30-16:30
Chair: Antonella Ferrara (Univ. Pavia)
Sala Boxe

14:30
Valentina Orsini and Leopoldo Jetto
A robust least squares based approach to min-max model predictive control

14:50
Cecilia Pasquale, Simona Sacone, Silvia Siri and Antonella Ferrara
Sustainable traffic control for freeway networks

15:10
Luca Patanè, Angelo Giuseppe Spinosa and Paolo Arena
PWL-shaped oscillators for adaptive locomotion control in biorobotics

15:30
Manuel Gnucci and Riccardo Marino
Adaptive control of walking robots based on virtual holonomic constraints: a simulative study

15:50
Silvia Maria Zanoli, Crescenzo Pepe, Giacomo Astolfi, Lorenzo Orlietti and Chiara Valzecchi
Controllo avanzato nei settori siderurgico, cementizio, idrico

16:10
Mohamed Elobaid, Mattia Mattioni, Salvatore Monaco and Dorothee Normand-Cyrot
On multirate sampling and NMPC control

_

Sessione orale S1b – Analysis, modeling and development of complex systems
14:30-16:30
Chair: Giuseppe Orlando (Univ. Politecnica Marche)
Sala delle Polveri

14:30
Alessandro Borri, Pasquale Palumbo and Abhyudai Singh
Noise propagation in feedback coupling between cell growth and metabolic activity

14:50
Tommaso Lisini Baldi and Domenico Prattichizzo
Wearable haptics for human guidance in structured and unstructured environments

15:10
Cristiano Maria Verrelli, Riccardo Marino and Manuel Gnucci
Temporal self-similarity and symmetry in human walking and running

15:30
David Scaradozzi, Daniele Costa, Nicolò Ciuccoli, Lorenzo Cesaretti, Laura Screpanti, Arianna Pugliese, Riccardo Genovesi, Emma Alesiani, Giacomo Palmieri and Massimo Callegari
OpenFISH.science: from educational robotics to innovative biomimetic marine robots.

15:50
Laura Screpanti, Lorenzo Cesaretti and David Scaradozzi
Educational robotics: measurement and analysis of a complex system

16:10
Lorenzo Cesaretti, Laura Screpanti, David Scaradozzi and Eleni Mangina
Analysis of educational robotics activities using a machine learning approach

_

Sessione orale S2a – Continuous and sampled-data systems
17:00-19:00
Chair: Paolo Valigi (Univ. Perugia)
Sala Boxe

17:00
Alessio Moreschini, Salvatore Monaco and Dorothée Normand-Cyrot
Structure preserving for gradient and Hamiltonian dynamics under sampling

17:20
Arturo Buscarino, Luigi Fortuna, Mattia Frasca and Giuseppe Nunnari
Cascading with inner systems: Hankel singular values and characteristic values

17:40
Vito Cerone, Valentino Razza and Diego Regruto Tomalino
H_infty mixed-sensitivity design with fixed structure controller through Putinar positivstellensatz

18:00
Vito Cerone, Valentino Razza and Diego Regruto Tomalino
One-shot blind Identification of LTI systems

18:20
Riccardo Caponetto and Emanuele Murgano
Realization of fractional order transfer function via constant phase element

18:40
Federica Pascucci, Federica Battisti and Marco Carli
Detecting integrity attacks in IoT-based cyber physical systems

_

Sessione orale S2b – Autonomous and electric vehicles
17:00-19:00
Chair: Laura Giarrè (Univ. Modena e Reggio Emilia)
Sala delle Polveri

17:00
Gerardo Amato and Riccardo Marino
Distributed PI slip control in four in-wheel motor drive electric vehicles

17:20
Giulia Michieletto and Angelo Cenedese
On the actuation properties of generically-tilted multi-rotor UAVs: force-moment decoupling and fail-safe robustness

17:40
Emma Alesiani, Davide Animobono, David Scaradozzi, Andrea Di Donato, Micaela Morettini, Daniele Costa, Giacomo Palmieri, Luca Bastianelli, Alessandro Mengarelli, Laura Burattini, Sandro Fioretti, Franco Moglie, Massimo Callegari, Giuseppe Conte, Paolo Pelaia and Anna Maria Perdon
Underwater Near Infra-Red Spectroscopy – UNIRS

18:00
Dario Calogero Guastella and Giovanni Muscato
Terrain traversability analysis for ground vehicle navigation

18:20
Domenico Natella and Francesco Vasca
Hardware-In-the-Loop system for testing interdependent electronic control units in hybrid electric vehicles

18:40
Bartolomeo Silvestri, Maria Pia Fanti, Agostino Marcello Mangini, Michele Roccotelli and Salvatore Digiesi
Electric vehicles fleet relocation management for sharing systems based on incentive machanism


Giovedì 12 Settembre

Sessione orale S3a – Machine learning for identification, robust control and applications 1
9:00-11:00
Chair: Elio Usai (Univ. Cagliari)
Sala Boxe

9:00
Matteo Scandella, Mirko Mazzoleni, Simone Formentin and Fabio Previdi
A note on the numerical solutions of kernel-based learning problems

9:20
Alessandro Pilloni, Mauro Franceschelli, Alessandro Pisano and Elio Usai
Delta modulation (Δ-M) via second-order sliding-mode control technique

9:40
Giuseppe C. Calafiore and Corrado Possieri
Efficient Q-Learning via LSE neural networks

10:00
Corrado Possieri, Chiara Ravazzi, Fabrizio Dabbene and Giuseppe C. Calafiore
Political DNA: a new tool for learning hidden influences from voting records

10:20
Simone Garatti and Marco Campi
Modulating the data-set size in scenario optimization: a complexity-based incremental algorithm

10:40
Paolo Roberto Massenio, Gianluca Rizzello, David Naso and Ali Davoudi
Adaptive dynamic programming in nonlinear optimal control problems

_

Sessione orale S3b – Optimization
9:00-11:00
Chair: Andrea Garulli (Univ. Siena)
Sala delle Polveri

9:00
Francesco Farina and Giuseppe Notarstefano
Randomized block proximal methods for distributed stochastic big-data optimization

9:20
Amit Joshi, Amol Yerudkar, Carmen Del Vecchio and Luigi Glielmo
Storage constrained smart meter sensing using semi-tensor product

9:40
Bertrand Cornélusse, Iacopo Savelli, Simone Paoletti, Antonio Giannitrapani and Antonio Vicino
A community microgrid architecture with an internal local market

10:00
Andrea Camisa, Ivano Notarnicola and Giuseppe Notarstefano
Distributed primal decomposition for constraint-coupled MILPs

10:20
Raffaele Carli and Mariagrazia Dotoli
Distributed alternating direction method of multipliers for linearly-constrained optimization over a network

10:40
Martina Bucciarelli, Emiliano Dall’Anese, Simone Paoletti and Antonio Vicino
Placement and sizing of energy storage systems in multi-phase distribution grids

_

Sessione orale S4a – Machine learning for identification, robust control and applications 2
11:30-13:30
Chair: Marco Claudio Campi (Univ. Brescia)
Sala Boxe

11:30
Patrick Schrangl, Laura Giarre’ and Luigi del Re
Online multi-step PNARX model identification with different forgetting schemes for model predictive control

11:50
Antonio Acernese, Carmen Del Vecchio, Massimo Tipaldi and Luigi Glielmo
Condition based maintenance for industrial labeling machine

12:10
Silvia Cascianelli, Francesco Crocetti, Davide Astolfi, Gabriele Costante, Paolo Valigi, Francesco Castellani and Mario Fravolini
Ensemble of experimental models with prediction intervals for wind power estimation

12:30
Gabriele Costante and Michele Mancini
Uncertainty estimation for data-driven visual odometry

12:50
Algo Carè, Marco Claudio Campi and Federico Alessandro Ramponi
Classification with guaranteed specificity and sensitivity for medical applications

13:10
Vito Cerone, Sophie M. Fosson and Diego Regruto
System identification with sparsity constraints from low-precision data

_

Sessione orale S4b – Switched control systems
11:30-13:30
Chair: Elena De Santis (Univ. L’Aquila)
Sala delle Polveri

11:30
Pierdomenico Pepe
Converse Lyapunov theorems for discrete-time switching systems with given switches digraphs

11:50
Arturo Buscarino, Loubna Belhamel, Costanzo Manes and Pasquale Palumbo
Modeling a population of switches via chaotic dynamics

12:10
Antonio Russo, Shenyu Liu, Daniel Liberzon and Alberto Cavallo
Quasi integral input-to-state stability for switched nonlinear systems

12:30
Marco Coraggio, Pietro DeLellis and Mario di Bernardo
Distributed switched control of networks of piecewise-smooth systems

12:50
Mattia Laurini, Luca Consolini and Marco Locatelli
Fast numerical solution of optimal control problems for switched systems: an application to path planning

13:10
Agostino Marcello Mangini, Maria Pia Fanti, Xuya Cong and Li Zhiwu
Critical observability of Petri nets with unknown initial marking

_

Sessione orale S4c – Collaborative robotics and human-robot interactions
11:30-13:30
Chair: Paolo Rocco (Politecnico di Milano)
Auditorium

11:30
Alberto Cavallo, Marco Costanzo, Giuseppe De Maria, Ciro Natale and Salvatore Pirozzi
Slipping control algorithms for robotic manipulation

11:50
Maria Pozzi
New approaches to model and simulate compliant and underactuated robotic hands

12:10
Giuseppe Averta, Antonio Bicchi and Matteo Bianchi
Human-inspired approaches to simplify robot complexity

12:30
Karl von Ellenrieder, Helen Henninger and Roberto Belotti
Homogeneous shared control with disturbances

12:50
Andrea Casalino, Andrea Maria Zanchettin and Paolo Rocco
Enhancing the collaboration between human and robots through activity prediction and reactive scheduling

13:10
Giuseppe Gillini, Paolo Di Lillo, Filippo Arrichiello, Daniele Di Vito, Alessandro Marino, Gianluca Antonelli and Stefano Chiaverini
A dual arm mobile robot system performing assistive tasks operated via P300-based brain computer interface

_

Sessione orale S5a – Machine learning for identification, robust control and applications 3
15:00-17:00
Chair: Giovanna Finzi (Univ. Brescia)
Sala Boxe

15:00
Cosimo Della Santina, Giuseppe Averta, Visar Arapi, Alessandro Settimi, Davide Bacciu, Manuel Catalano, Antonio Bicchi and Matteo Bianchi
Autonomous grasping with softhands: combining human inspiration, deep learning and embodied machine intelligence

15:20
Mario Zanon, Sébastien Gros and Alberto Bemporad
Learning optimal controllers from data

15:40
Luca Bugliari Armenio, Enrico Terzi, Marcello Farina and Riccardo Scattolini
Learning model predictive control with echo state networks

16:00
Alessandro Devo, Giacomo Mezzetti, Gabriele Costante and Paolo Valigi
Towards generalization in target-driven visual navigation for autonomous robots

16:20
Helen Henninger, Karl von Ellenrieder and James Biggs
Trajectory generation and tracking on SE(3) for an underactuated AUV with disturbances

16:40
Luca Cavanini, Pawel Majecki and Michael J. Grimble
Artificial intelligence methods for automatic control systems

_

Sessione orale S5b – Multi-agent systems
15:00-17:00
Chair: Luigi Chisci (Univ. Firenze)
Sala delle Polveri

15:00
Lucia Valentina Gambuzza
Distributed control of multi-consensus

15:20
Diego Deplano, Mauro Franceschelli and Alessandro Giua
Stability and consensus analysis for a class of nonlinear discrete-time multi-agent systems

15:40
Giorgio Battistelli, Luigi Chisci, Daniela Selvi and Pietro Tesi
Consensus-based distributed estimation under denial of service

16:00
Matteo Santilli, Mauro Franceschelli and Andrea Gasparri
Robust containment control in multi-agent systems with common coordinate frames and bearing angle measurements

16:20
Carmela Bernardo, Francesco Vasca and Raffaele Iervolino
Confidence thresholds sensitivity in heterogeneous opinion dynamics

16:40
Pietro De Lellis, Anna Di Meglio, Franco Garofalo and Francesco Lo Iudice
Partial containment control over signed graphs

_

Sessione orale S5c – Nonlinear systems
15:00-17:00
Chair: Patrizio Colaneri (Politecnico di Milano)
Auditorium

15:00
Maide Bucolo and Arturo Buscarino
Jump resonance in discrete-time systems: theory and applications

15:20
Roberto Zanasi and Davide Tebaldi
Unidirectional efficiency of linear and nonlinear physical systems

15:40
Alessandro Borri, Francesco Carravetta and Pasquale Palumbo
Time series expansion to find solutions of nonlinear systems: an application to enzymatic reactions

16:00
Cristiano Maria Verrelli and Patrizio Tomei
Non-salient-pole PMSMs: new theoretical results

16:20
Michelangelo Bin, Daniele Astolfi and Lorenzo Marconi
Counter-examples on the existence of robust nonlinear regulators in the weak C0 topology

16:40
Maria Letizia Corradini, Gianluca Ippoliti, Giuseppe Orlando and Simone Terramani
Pitch angle control of a wind turbine operating above the rated wind speed: a sliding mode control approach